Vse več je ljudi, ki se tudi za decembrske praznike ne želijo prenajedati z močnimi mesnimi jedmi, bodisi, da ne jedo mesa ali pa zaradi svojega zdravja in dobrega počutja.
Mene velikokrat kdo vpraša, kaj sploh jemo, če na mizi ni mesa. Prav z veseljem povem, da se da z različnimi prilogami pripraviti odlično kosilo ali večerjo, po kateri si vsi oblizujemo prste. Seveda pa pri kuhanju izberem ekološke sestavine, večino z domačega vrta in shrankov.
Velikokrat spečem ribe in zraven pripravim različne priloge. Ker jedi pripravljam v visokokvalitetnih posodah Le Creuset – 1001 dar, nimam težkega dela, saj lahko priloge kuham naenkrat in potem ko so kuhane, v pokriti posodi počakajo in se ne shladijo, do takrat, da se speče še riba. Za današnji meni sem pripravila pečen file ribe z zelišči, prilogami in solato.
Ribe so hitro pečene, zato pripravimo vse priloge in solato prej, preden spečemo ribo. Vse priloge sem kuhala v minimalni količini vode, v posodah Le Creuset, v katerih jed po kuhanji ostane topla in sveža še nekaj časa. Tako je vse ostalo toplo do takrat, ko se je spekla tudi riba.
Pire iz sladkega krompirja in buče hokaido
Glede na to, da imata tako hokaido buča kot sladki krompir veliko zdravju koristnih sestavin, je ta priloga odlična popestritev vskega jedilnika, pa zelo okusna je, sploh če imamo v shrambi še buče in krompir z domačega vrta. Oboje narežemo na kocke in skuhamo, posolimo, dodamo malo masla in pretlačimo.
Špinača s krompirjem in česnom
To je priloga, ki gre k vsaki ribi. Krompir olupimo in narežemo na kocke in ga damo kuhat v osoljeno vodo. Ko je kuhan, mu dodamo mlado špinačko in pustimo minuto, da se zmehča. Preden serviramo, dodamo nekaj kapljic oljčnega olja Belvedere in česenj.
Sveže kuhana zelenjava
To je priloga, ki jo lahko postrežemo k vsakem kosilu ali večerji. Dobro umito in na enake dele narezano zelenjavo samo malo pokuhamo, da ostane še čvrsta in tako ohrani vse vitamine in minerale. Ne rabimo nič drugega, kot malo soli in oljčnega olja, ki ga dodamo na koncu, ko je zelenjava že na mizi.
Zelenjavna paradižnikova omaka iz domače ozimnice
Te omake so vsi vedno zelo veseli, tudi zato, ker v hiši zadiši po poletju in domačem vrtu, paradižniku, papriki, bučkah in vsemu dobremu, ki se skriva v domači omaki. Poleti, ko je vrt poln obilja, jo skuham in v čistih kozarcih steriliziram, tako, da ostane v shrambi do spomladi. Včasih zraven skuham samo pire krompir, polento ali kašo, pa je kosilo pripravljeno. Če imamo malo bolj posebno situacijo, jo dodam kot prilogo.
Pisana solata
Brez pisanih solat pri nas ni kosila ali večerje. Trenutno imamo v rastlinjaku še dovolj endivije, radiča in motovilca, zato sem nabrala vse troje, da je tudi skledica solate pisana in zelo okusna. V zimskem času pri nas gojimo tudi kalčke, zato jih dodajam tako solatam, kot drugim jedem, za dodaten ščepec vitaminov in mineralov. Solati dodajam tudi redkvice in česenj. Kisa ne uporabljam, zato pa poiščem eko limone in seveda dodam oljčno olje Belvedere.
File brancina
Ribe so lahka jed, ki je lahko na mizi vsak teden. Pri nas doma največkrat spečemo ali dušimo lososa, postrv in orado ali brancina. Ribe so bogate z Omega 3.
Zelo pomembna je ponev, na kateri pečemo ribe
Da je riba lepo pečena ( meni to pomeni, da je zunaj lepo zapečena, noti pa sočna ), je vseeno potrebno malo znanja, zelo pomembna pa je tudi posoda. Če imamo kvalitetno posodo, v kateri se riba ne bo prijela dna, lahko ribe pečemo brez tega, da jih prej “povaljamo” v moki, kar se velikokrat dela. Res da na izgled najbrž ne bo tako zelo lepa, bo pa brez moke in zato definitivno bolj zdrava.
Tokrat sem ribe spekla na moji novi ponvi in sem res navdušena. Sicer pa ni čudno, saj Litoželezna ponev Grill Grillit Le Creuset navdušuje domače chefe širom sveta – in vsi se strinjajo, da je zaradi svilnatega črnega emajla hrana čudovito zapečena in izjemno okusna. Ponev je primerna za uporabo na vseh kuhališčih (na plinskem, električnem, steklokeramičnem in indukcijskem štedilniku), pa tudi v pečici in pod infra grelom. Po obeh straneh je prevlečena z emajlom, ki se na površini za razliko od teflonskih in podobnih površin ne obrabi ali odlušči. Na njem se z uporabo razvije patina – idealna površina za peko, na katero se hrana ne prime.Dva ročaja olajšata prenašanje ponve, dva priročna lija pa omogočata, da omako ali kakšno drugo bolj tekočo jed lažje prelijemo na krožnik. Narebreno dno omogoča, da odvečna maščoba odteče, poleg tega pa so meso, zelenjava, ribe in morski sadeži videti, kot da ste jih pravkar spekli na žaru. Še več podatkov pa najdete na https://1001dar.si/kvadratni-skillet-grill-grillit-26-cm-rdec.html
Tako sem torej file brancina umila in osušila v čisti kuhinjski krpi.
Ogreto ponev sem čisto malo naoljila z oljčnim oljem Belvedere, nato sem mehka fileja položila na narebreno dno pekača in pekla ribo na vsaki strani 5 minut. Za boljši okus sem dodala še kapre in domač žajbelj, ki zapečen da jedem poseben okus in aromo. Ribe so najboljše samo pečene na žaru, res je škoda, da bi jih cvrli v veliko maščobe ali celo panirali v moki in jajcu.
Pečene fileje samo še zložimo na ogrete krožnike in jim dodamo naše priloge.
Krožnik je lep za oči, pa tudi zelo okusen za naše brbončice. Kar je pa zelo pomembno, je tako kosilo ali večerja ni težka, vsebuje pa veliko vitaminov, mineralov in kot sem že omenila tudi omega 3.
Še nekaj besed o vrhunskem oljčnem olju Belvedere
Če pri pripravi jedi uporabljamo izbrane sestavine, če se da, seveda ekološke, je prav, da izberemo tudi kvalitetno oljčno olje. Pri nas doma se trudimo, da jedi pripravljamo z izbranimi olji. Eno najbolj kvalitetnih olivnih olje je ekološko oljčno olje Belvedere,
Sama sem namreč zelo pozorna na maščobo, ki jo uporabljam pri kuhanju. Zato sem zelo vesela, da sem našla vrhunsko ekološko oljčno olje Belvedere. Z možem velikokrat izbereva najin oddih prav na Belvederju v Izoli, zato točno veva, kje in kako njihove oljke, ki so jih posadili leta 1992 rastejo. Skupaj je posajenih 1300 dreves, na 5 ha zemlje, obirajo jih sami, strogo ročno in stiskajo še isti dan obiranja. Oljčno olje Belvedere je ekstra deviško oljčno olje, ki izpolnjuje tako kemijske kot senzorične kriterije.Ima certifikat ZOP (Zaščitena oznaka porekla), kar je najvišja oblika zaščite izdelka. Prav njihovo oljčno olje je pika na i tudi vrhunski kulinariki v restavraciji Kamin, v kateri poskrbijo za brbončice svojih gostov. V restavraciji Kamin pa njihovo oljčno olje lahko dobite tudi za domov. Več pa najdete na https://belvedere.si/sl
Zdaj nam ostane samo še to, da vse, kar smo skuhali in spekli, lepo naložimo na krožnike. Diši omamno dobro, izgleda lepo, torej lahko zaželimo samo še dober tek in zraven ponudimo vrhunsko vino De Adami wine. Dobro poznamo družino, ki z vso ljubeznijo prideluje grozdje in iz njega vino, zato jim lahko zaupamo. Takole so nam povedali: Filozofijo pridelave grozdja smo povzeli po starem izročilu, na način, da v vinogradih ne uporabljamo herbicidov, z namenom ljudem ponuditi vina, ki ne vsebujejo zdravju škodljivih snovi. Stremimo k temu, da je grozdje pridelano na naravi prijazen način. Zaradi ročnega obiranja grozdja in same tehnologije predelave, vam v naši vinski kleti ponudimo vrhunska vina. https://www.deadami.com/