Zdrava in polnovredna enolončnica brez mesa, pa vseeno polna beljakovin, vitaminov in mineralov

Objavljeno v: Nataša kuha | 0
Delite vsebino z vašimi prijatelji:

Zimski dnevi so idelani za kuhanje domačih enolončnic. Če dodamo vanje lečo in fižol, dobimo še beljakovine, tako, da je lahko tudi brezmesna “mineštra” odličen in hranilen obrok, tako kot za večerjo, kosilo ali za na pot. Če pa na koncu jed potresemo še s semeni, pa smo sploh naredili vse!
Kuhanje doma zahteva kar nekaj časa, zato sama vedno izbiram najboljše sestavine. Navdušena sem nad ekološkimi kašami, kvinojo in semeni Biotop, ki jih redno uporabljam v moji kuhinji. Vse današnje sestavine, razen zelenjave, sem naročila pa splatni strani www.prema.si.

Sestavine:
zelenjava po želji ( hokaido buča, cvetača, brokoli, korenje, brstični ohrovt, bučke …)
por
česen
paradižnik
rdeča, zelena in rumena leča
rdeč fižol
ajdova kaša
sušeni paradižniki
bio kopriva
origano, začimba za golaž, sušeni paradižniki, poper, sol
sončnična, bučna in konopljina semena
pesto bazilike
gorčica

 

Lahko uporabite eno vrste leče, lahko pa različne. Ekološke BIOTOP leče so najboljša izbira!
Rdeča leča je polnega okusa in izjemne hranilne sestavina, saj je bogata z beljakovinami, vlakninami in minerali. Seveda nima glutena! Iste lastnosti ima rumena leča, medtem ko v zeleni leči poleg beljakovin, najdemo tudi vitamine skupine B, magnezij in cink.
Lečo in fižol namočimo čez noč in potem sredi dopoldneva skuhamo. Seveda ne skupaj, saj se fižol kuha dlje, kot leča, ki je hitro kuhana.

 

Naša enolončnica bo skoraj brez maščobe, pa kljub temu zelo okusna in hranljiva.
Posebej skuham še ajdovo kašo, ki vsebuje veliko beljakovin, vlaknin, antioksidantov, pa tudi vitaminov in mineralov. Ima zelo malo maščob in ne vsebuje glutena! Tako imam zdaj kuhane tri sestavine, ki jih dam skupaj v večji lonec, zalijem z vodo in dodam ekološke kocke za juho in ekološko zelenjavo, ki sem jo prej dobro umila in narezala. Vse skupaj kuham približno še 10 minut in nato dodam začimbe, ki dajo jedi piko na i.

Dodam začimbe. Obožujem začimbo za golaž, v kateri je sladka paprika, česen, kumina, ožepek in nekaj malega pekoče paprike. Dodam tudi sušene paradižnike, origano, poper in še malo soli.
Na koncu primešam v našo enolončnico še žlico gorčice za poseben okus! In pa ščep posušene in zdrobljene koprive, ki sodi v sam vrh zelo uporabnih in zdravilnih rastlin. Če je nimate doma, priporočam bio koprivo v prahu Biotop, ki jo lahko stresemo iz kapsule v hrano.To prehransko dopolnilo je izdelano iz liofiliziranih sočenih listov in stebel ekološko pridelane koprive.Liofilizacija je ključen proces nizkotemperaturnega sušenja, ki ohrani največ možnih hranil, ki jih rastlina vsebuje. Sušenje z liofilizacijo zaščiti biokemično in encimsko sestavi živil ter ohrani vse vitamine in minerale.

Ko je enolončnica v krožniku, ji dodam še žlico kisle smetane ali ekološkega sojinega jogurta, nekaj pesta bazilike in semena. Največkrat vsakih nekaj – bučnih, sončničnih in konopljinih. S tem poskrbim za zdrave maščobe, ki jih semena vsebujejo, poleg tega pa tudi za kalcij, železo, magnezij, selen in cink. Skratka, naša mineštra je res polna zdravja, zato si jo skuhajmo vsaj enkrat na teden. Vedno jo lahko malo drugače začinimo ali dodamo drugo zelenjavo.

Taka enolončnica bo dovolj hranljiva in nasitna, tako, da bomo zraven dodali samo še kos domačega kruha in bomo imeli odlično kosilo, malico ali večerjo. Obrok brez mesa, brez kakršnekoli moke, s katero še vedno ljudje gostijo enolončnice. Jaz nikoli!

Meni sta vnuka že naročila, naj prav tako mineštro skuham, ko bomo naslednjič odšli v hribe ali na tek na smučeh. Prav uživamo, ko s lahko privoščimo okusno domačo malico. In ker imam doma štiri res vrhunske posodice iz trgovine 1001 dar, v katerih ostane hrana topla nekaj ur, jih prav z veseljem napolnim tudi s tako mineštro in gre z nami, he,he,he. Saj veste, babi kuha najboljše.